poniedziałek, 9 lipca 2007

Remanenty - Piotr Bukartyk koncert

Pod koniec czerwca wybraliśmy się w gronie znajomych, na koncert Piotra Bukartyka. Koncert odbył się w warszawskim klubie Pretekst, i okazał się bardzo kameralnym, łącznie z nami było 18-20 osób.


Tego wykonawca dość trudno zaklasyfikować, można trochę do poezji śpiewanej, trochę do rockowych balladzistów, a niektóre utwory lekko nawet określić mianem rapu. Sam zetknąłem się z jego utworami, przez zupełny przypadek, kiedy działało jeszcze internetowe radio na stronie Romana Roczenia, a potem się okazało, że parę z utworów repertuaru Roczenia jest właśnie tego wykonawcy, m.in. Chłodnia, Piosenka dla Rudej, Malenka Miłość i inne, których przynajmniej fragmenty można odsłuchać ze strony Roczenia Teksty śpiewane przez Romka z pewnością można zaliczyć do poezji śpiewanej, lecz Bukartyk posiada w swym repertuarze także utwory które są felietonami satyrycznymi jak nader aktualna piosenka Twarz Romana, a oto jej tekst:
Hartował się o ile wiem w miejscowości Śrem
Miał od taty czołg na sznurku był najwyższy na podwórku
Tam na wodza kształcił się a jego tata badał pnie
Ceniąc sobie kontakt z lasem Jaruzelem i Prymasem
A kraj wpadł w szał i czadu dał bo męczył go już z Moskwą sojusz
Co dzień dym na ulicy Romek wszystko widział z piaskownicy
I rwał się do czynu ale tata mówił synu
Zostaw głupkom te zadymy my se własne rozkręcimy

Twarz Romana śniła mi się z rana
I nie był to przyjemny sen
Twarz Romana w skale wyciosana
Psuje nawet refren ten

Mówi tata synu radzę jeśli mamy przejąć władzę
Musisz twardy być i zręczny przydałby się wróg wewnętrzny
Może by tak Żydków paru ściągnąć tu z Madagaskaru
No bo tego co zostało to na pogrom będzie mało
I pedałom się dołoży żeby pomóc bo są chorzy
Można też potrząsnąć krajem bombardując statek jajem
Technicznie problem żaden spoko tata damy radę
I podobało się milicji że tak puchną od ambicji

Twarz Romana
Chcę opisać, nie wiem jak
Rysy mocne z Wyspy Wielkanocnej
A mówią że tam Słowian brak

Z polityką tak jak z dziwką ci są za to ci przeciwko
Jedna mafia drugiej mafii pokazuje co potrafi
Romek dłubał w tym jak umiał ale ciągle nie rozumiał
Niby w partii ster i wiosło a w rankingu mi nie wzrosło
W którym miejscu dałem ciała nie wiem aż mu powiedziała
Jedna wróżka chiromantka której adres miał od Antka
W dzieciństwie mój Adolfie chodziłeś w ciasnym golfie
Mózg wymaga tlenu więcej a tobie wszystko poszło w ręce


Dodatkowym miłym akcentem jego koncertów, są humorystyczne zapowiedzi utworów, które z pewnością (jak i jego twórczość) nie jest dla słuchaczy Radia Maryja i sympatyków LPRu - o czym lojalnie uprzedzam. W czasie koncertu padły dwie interesujące informacje, o niedalekiej premierze nowej płyty, oraz o tym że, ma już swoje regularne programy autorskie w radiowej Trójce, mam nadzieję że będą jak najdłużej, bo choć to jednak radio publiczne, Program Trzeci zawsze charakteryzował się nawet za komuny pewnym marginesem luzu i małą wysepką, ale zawsze, wolności słowa.
Warto także zaglądać na stronę internetową Piotra Bukartyka, gdzie pojawiają się informacje o nadchodzących koncertach oraz można odsłuchać przynajmniej fragmentów jego utworów.
Ubawiły nas także bilety na koncert, wycięte z kawałka tektury, z pieczątką ANTYFANI.PL. Dla pokazania jakich monstrualnych rozmiarów ob był, zdjęcie wykonane przy zapałce:

Trzeba przyznać że pomysł z takim biletem wbrew pozorom jest niezły, gdyż każdy siłował odczytać, dzięki czemu nawet mimo woli zapamiętywał widniejący na napis. Do samego klub Pretekst trafić jest o tyle niełatwo, że posiada on adres Kolejowa 8/10, jest to bardzo długi (chyba ma nawet z kilometr) budynek magazynów kolejowych, pomiędzy Dworcem Głównym a Zachodnim, tak więc idąc od ulicy Towarowej i widząc tabliczkę z napisem na płocie "Kolejowa 8/0" nie należy się zrażać tylko podążać bez obawy dalej, ponieważ wejście do Pretekstu znajduje się na wysokości ulicy Przyokopowej;)
Na YouTube dało mi się wykopać dwa teledyski Piotra Bukartyka, smutna piosenka "Małgocha":

oraz humorystyczny kawałek zatytułowany "Wiera":

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jeśli tylko ktoś ceni sobie w piosenkach teksty to powinien zapoznać się z utworami Bukartyka. Wspaniałe teksty, muzyka specyficzna, bardzo sympatyczne dla ucha. Zasłyszałem gdzieś w dzieciństwie (może jako 7-8 latek) i niedawno powróciłem z utęsknieniem do twórczości Bukartyka.
Gratuluję Panie Piotrze i życzę dalszych sukcesów ;)